Nemocnica v Zlatých Moravciach má investora

Autor: Marta Balážová | 25.1.2017 o 10:20 | Karma článku: 4,86 | Prečítané:  1285x

V tomto blogu by som chcela vecne zrekapitulovať proces výberu partnera pre nemocnicu v Zlatých Moravciach.

Nemocnica je pre mesto ZM v posledných rokoch už finančne nezvládnuteľná, to nie je zaiste  žiadnym tajomstvom.

V roku 2010 si Zlaté Moravce museli vziať úver na jej oddĺženie vo výške 1 330 000 eur, zostatok tohto úveru k 30.6.2016  bol ešte stále vo výške 970 000,- €  a v súčasnej dobe (k 1.12.2016) sa navýšil opäť k takmer pôvodnému stavu vo výške 1,2 milióna.

Príspevok mesta na nemocnicu v roku 2016 stúpol na vyše 360 000 € ako dôsledok nehospodárneho a neprofesionálneho riadenia nemocnice; riaditeľa nemocnice som odvolala z funkcie krátko po mojom prevzatí úradu zastupujúceho primátora na jeseň 2015.

Zachovať zdravotnú starostlivosť i napriek zadĺženosti nemocnice ostáva pre nás, poslancov mesta, prvoradou úlohou. Ako jedno z možných riešení tejto situácie pokladáme spoločenstvo s vhodným partnerom.       

Súťažný dialóg

Možní kandidáti pre tento projekt boli priamo oslovení. Nebol to ten najsprávnejší postup, ale pre zdĺhavosť obchodných súťaží zvolilo mesto iný postup, čo som pri hlasovaní nepodporila, preferovala som verejnú obchodnú súťaž.

Spoločnosti Agel a Hartenberg Capital sa zaujímali o prevádzkovanie nemocnice už v roku 2015, kedy sa uskutočnili prvé rozhovory vedenia mesta a nemocnice s oboma záujemcami.

V rokovaniach  s obomi záujemcami som potom pokračovala ako zastupujúca primátorka za účasti poslancov v marci 2016. Agel a Hartenberg tu už predstavili svoje konkrétne plány s nemocnicou a ponúkli aj poradenstvo svojich právnikov.

Po ich odchode poslanci rozhodli o nutnosti nezávislej analýzy situácie nemocnice (nutná zmena pravnej formy a podobne).

Priamy predaj

V rámci súťažného dialógu s týmito potenciálnymi investormi došlo neskôr ešte ku dvom rokovaniam, 22.08.2016 ako i 03.10.2016 a po odchode kandidátov vedenie mesta poslancom okrem iného oznámilo

 • uznesenie prijaté v júni 2016 na 19. MsZ o súťažnom dialógu nebolo správne
 • mesto bude predávať akcie nemocnice priamym predajom
 • jediným kritériom bude cena (čo by znamenalo, že akcie nemocnice môže kúpiť prakticky ktokoľvek bez ohľadu na svoje skúsenosti s vedením nemocníc).

Hoci súťažný dialóg ešte nebol ukončený, mesto 27.10.2016 dalo návrh na priamy predaj akcií, čo sme ako poslanci rozhodne zamietli. Na tom istom zastupiteľstve sa schválil priamy predaj akcií nemocnice a odsúhlasili sa ďalšie podmienky, ktoré boli súčasťou zverejnenia zámeru priameho predaja.

Boli nasledovné:

 • garancia zachovania poskytovania zdravotnej starostlivosti, garantovanie nepretržitej ÚPS, ako aj dostupnosť SVaLZ-ových pracovísk a nemocničnej lekárne;
 • rozšírenie spektra poskytovaných zdravotných výkonov;
 • zachovanie zmluvných vzťahov so zdravotnými poisťovňami;
 • prenájom priestorov a budov v rámci jedného celku nemocnice;
 • prechod práv a povinností pracovnoprávnych vzťahov;
 • finančná spôsobilosť k zabezpečeniu fungovania zdravotníckeho zariadenia;
 • modernizácia prístrojového vybavenia nemocnice;
 • predloženie návrhu budúcej nájomnej zmluvy;
 •  ročný obrat z poskytovania zdravotnej starostlivosti v prevádzkovaných zariadeniach. Obrat z poskytovania zdravotnej starostlivosti účastník doloží výkazom ziskov a strát

Mimochodom, predkladateľom tohto návrhu bol poslanec Šíra – ten poslanec, ktorý aktuálne zastáva názor, že jediným kritériom, ktoré treba brať do úvahy je najvyššia cena za akcie.

Porovnanie ponúk

Porovnanie ponúk oboch kandidátov, ponúknutá cena za akcie, nájom, výška investícií do hnuteľného a nehnuteľného majetku, výkazy ziskov alebo strát, skúsenosti s prevádzkovaním iných nemocníc:

Ponuky oboch firiem splnili zákonné kritéria.

Agel a.s.:   

 • 451 000,- eur kúpna cena za akcie                           
 • 2 000 000,- eur investície                                            
 • 1 525 000-  eur nájom: 61 000,-eur ročne x 25 rokov (50% sa započita na technické zhodnotenie  nehnuteľností)  
 • spolu  3 976 000,-  eur  

Hartenberg Capital s.r.o.:

 • 578 578,- eur kúpna cena za akcie
 • 1 530 000,-eur investície
 • 300 000,-eur nájom: 10 000,-eur ročne x 30 rokov
 • spolu 2 408 578,-eur

Rozdiel  v prospech Agelu:  1 567 422,- eur

Mimochodom je zaujímavé, že kolega poslanec  z týchto čísel dokázal vyrátať rozdiel 432 000,- eur v prospech Hartenbergu (http://www.zlatemoravce.eu/download_file_f.php?id=784220, str.15).

Agel má väčšie skúsenosti s riadením a prevádzkovaním zdravotníckych zariadení nemocničného typu. Aktuálne v Českej republike prevádzkuje 18 nemocníc a v Slovenskej republike  7 nemocníc.

Hartenberg Capital na Slovensku a ani v Čechách neprevádzkuje doposiaľ žiadnu nemocnicu.

Záver

Mesto Zlaté Moravce nie je podnikateľský subjekt, a teda pri spravovaní nemocnice nie je prípustné nechať sa motivovať iba samotným ziskom, ide tu o zdravotnú starostlivosť celého regiónu pre zaokrúhlene 60 000 občanov.

Argumenty právničky mesta, kontrolórky mesta, riaditeľky nemocnice, primátora mesta i niektorých  ďalších poslancov o nutnosti prihliadať primárne na cenu za akcie a vybrať toho investora, ktorý ponúkol najvyššiu cenu za akcie, nezodpovedali etickým princípom a v tomto prípade ani marketingovým. Ani zákon o majetku obcí, ani uznesenie MsZ o priamom predaji akcií  nehovorí nič o najvyššej cene.

Verím, že spolupráca mesta Zlaté Moravce s novým prevádzkovateľom zdravotnej starostlivosti bude solídna, vzájomne výhodná pre obidve strany  a že Mestská nemocnica bude poskytovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť obyvateľom mesta i širšieho okolia.

A ešte krátka poznámka k Tekovským novinám

Nemôžem ukryť svoje sklamanie z článku redaktora Tekovských novín Petra Klimanta, ktorý zverejnil v januárovom čísle 2017 zavádzajúci neobjektívny článok o priebehu výberu partnera pre našu nemocnicu, článok o polopravdách a kusých vyjadreniach poslancov vytrhnutých z kontextu: http://www.zlatemoravce.eu/download_file_f.php?id=788936

Redaktor by predsa mal zodpovedne a objektívne informovať .

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?